קצין וג’נטלמן – דייט עם עפר בן שמואל תת גונדר ומפקד כלא מעשיהו לשעבר

קצין וג’נטלמן. על ילדות בבנימינה בבית ציוני שהסבים שלו ממייסדי שכונת  גבעת הפועל במושבה. על הנער הספורטאי המוכשר שהפך לשחקן הכדורגל מבטיח בהפועל חדרה. על המסלול הצבאי והשירות כקצין. על השירות במשטרה ובהמשך בשב"ס שם פיקד על ארבעה בתי סוהר מרכזיים ובהם נדרש להתמודד עם אסירים פליליים וביטחוניים ואסירי הפשע המאורגן. אין ספק שהפיקוד על בית סוהר מעשיהו בזמן שבו זמנית ובתקדים עולמי, כלואים בכירי המדינה לשעבר הנשיא קצב ורוה״מ אולמרט היה התפקיד המאתגר ביותר עבורו: "לראות את ראש הממשלה והנשיא לשעבר מאחורי הסורגים זה להבין לגמרי את האמרה מאיגרא רמא לבירא עמיקתא״.
בן שמואל השקיע רבות בשיקום אסירים למען מניעת פגיעה חוזרת בחברה. ומספר שלאורך השנים אימץ כמוטו מקצועי ניהולי את דברי נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק: "חומות הכלא אמורות להפריד בין האסיר לחירותו אך אינן מפרידות בין האסיר לכבודו כאדם". במשך השנים הוביל כמפקד אלפי אנשים, והוא רואה בכך זכות גדולה ואחריות גדולה לא פחות.״ומסכם ; "בשנות השירות שלי במשטרה ובשב״ס התוודעתי לחצר האחורית של המדינה והחברה, מול זה פיתחתי רגישות וראיתי עד כמה חשוב להשקיע במניעת פשיעה ובשיקום אסירים, המצב שהיום הפשע המאורגן מרים ראש ופוגע אנושות בחברה ובכלכלה חידד אצלי את הרצון להילחם בהם למען חברה שנקייה משחיתות שלטונית, ועבריינים שפוגעים למען בצע כסף בכל היקר לנו כאזרחים." 
שנה אחרי שפשט את המדים בדרגת תת גונדר, השלים את לימודיו בבר אילן בייעוץ ארגוני והקים את חברת ״כרמים״ לפיתוח וייעוץ ארגוני אסטרטגי לחברות וארגונים על בסיס הידע והניסיון הרב שצבר, ויש גם הרצאה שלו שרצה בהצלחה גדולה בכל הארץ הרצאה שסוחפת ומרתקת  ובעיקר מספקת הצצה נדירה וייחודית אל הנעשה מאחורי הסורגים בבתי הסוהר בישראל, ועל כליאתם של הנשיא וראש הממשלה לשעבר. בהרצאה מובאות תובנות אנושיות וניהוליות על מורכבות וניהול בתנאי חוסר וודאות
עפר בן שמואל, בן 60, נשוי באושר לנטלי מנהלת מרפאות של קופת חולים מאוחדת בפרדס חנה כרכור ואב לשלוש – עמרי, רועי והראל, יליד ותושב בנימינה. באיזור מכירים אותו מהיותו שחקן כדורגל בהפועל חדרה ונבחרת הנוער של ישראל, ומהשירות במשטרת זכרון יעקב.
בן שמואל מספר –
"נולדתי וגדלתי עם עוד ארבעה אחים בבנימינה הקסומה, סבא וסבתא ממייסדי גבעת הפועל בבנימינה בית ציוני עם אמא שעלתה ממרוקו ואבא שהוא דור שמיני בארץ, ילדות שמחה וגדילה על ערכי אהבת האדם והמדינה. למדתי יסודי בבית הספר אשכולות ותיכון באורט בנימינה. חלומי כנער היה להיות שחקן כדורגל מפורסם, ואני שמח שהגשמתי את החלום.
עם גיוסי לחיל הנדסה היה חשש שלא אוכל לשלב בין הכדורגל לצבא, אולם בקבוצתי הפועל חדרה לא ויתרו עליי והיו באים לאסוף אותי מהבסיסים ברמת הגולן ומגוש עציון למשחקים, ובאורח פלא הצלחתי לסיים מסלול מלא בחיל הנדסה עד סיום קורס קצינים בבה"ד 1 ובמקביל לשחק כדורגל. מעט לאחר שחרורי מהצבא התגייסתי למשטרה כראש משרד המשמר האזרחי בתחנת זכרון יעקב, ובהמשך שירתתי בתחנת חדרה כראש משרד סיור וסגן מפקד תחנה, תחת פיקודו של ליאור בוקר ז"ל שנהרג באסון הכרמל.
השירות בחדרה היה מאתגר בתקופת האינתיפאדה השנייה, רוויית פיגועים, והתמודדות עם מחבלים מתאבדים ומכוניות תופת, משם המשכתי לפיקוד על תחנת נצרת עילית, ופיקוד על אק"מ מרחב עמקים בדרגת סגן ניצב, עד המעבר לשב"ס."
כיצד הגעת לשב״ס?
לאחר כעשרים שנים במשטרת ישראל, נקראתי לדגל להוביל פרויקט כליאה לאומי שנוגע להעברת בתי המעצר ממשטרת ישראל לשב״ס. בתום הפרויקט שהסתיים בהצלחה רבה ביקש ממני נציב בתי הסוהר יעקב גנות לעבור לשב״ס ונעניתי לבקשתו.
מהם התפקידים שהובלת בשב״ס?
עם המעבר לשב״ס פיקדתי על 4 בתי סוהר מרכזיים קישון, צלמון איילון ומעשיהו, בתי סוהר מאתגרים בהם נדרשתי להתמודד עם אסירים פליליים וביטחוניים, ואסירי הפשע המאורגן. במקביל השקעתי רבות בשיקום אסירים למען מניעת פגיעה חוזרת בחברה. בתחום הפיקוד התפקיד האחרון היה סגן מפקד מחוז מרכז, סגנו של מפקד יקר מזכרון יעקב, גונדר מנשה גניש, במקביל לתפקידי הפיקוד מילאתי שורה של תפקידי מטה בכירים כגון ראש מנהל ההדרכה של הארגון ואחראי על מרכז המנהיגות, פיתוח מנהלים והנהלה בכירה, כמו כן הייתי ראש מנהלת פרויקטים לפיתוח בתי סוהר בתקציב של 2.2 מיליארד ש״ח וכתיבת התוכנית האסטרטגית של הארגון.
מעבר לתפקידים חשוב בעיני לציין שנה מכוננת בחיי המקצועיים עת שימשתי נציג הארגון במכללה לביטחון לאומי שהוסיפה לי תוכן ומשמעות והעשירו מאד את עולמי אישי והמקצועי, בשנה זו יצאנו כמשלחת לארצות הברית ולברזיל, וההכרות עם עולמות התוכן הבטחוניים של מעצמות אלו תרמו לי מאד בביצוע תפקידיי בהמשך.
שירתת כמפקד כלא מעשיהו בתקופה שבה ראש הממשלה לשעבר ונשיא הורשעו וישבו בכלא שפיקדת. שתף איך היתה התקופה? שתף בתחושות שלך לראות אדם מגיע מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. כיצד חווית אותם בכלא?
במהלך השירות התמודדתי עם משימות ואתגרים יוצאי דופן, אולם אין ספק שהפיקוד על בית סוהר מעשיהו בזמן שבו זמנית (תקדים עולמי) כלואים בכירי המדינה לשעבר הנשיא קצב ורוה״מ אולמרט היה התפקיד המאתגר ביותר, לראות את ראש הממשלה והנשיא לשעבר מאחורי הסורגים זה להבין לגמרי את האמרה "מאיגרא רמא לבירא עמיקתא", ייסורי מאסר נכונים לכל אסיר ועל אחת כמה וכמה על ראשי מדינה שנאלצים לחיות בתנאים קשים שאינם מורגלים אליהם, לראות את ראש הממשלה לשעבר נושא ביום הזיכרון ״נאום לאומה״ באגף 10 בפני עשרה אסירים זה להרגיש צביטה בבטן, ובטח כשראש הממשלה לשעבר משולב בעבודות הניקיון באגף.
בהמשך הצטרפו לאגף שבו שהה אולמרט גם הרב הראשי לשעבר מצגר והזמר קובי פרץ ודני דנקנר יושב ראש בנק הפועלים, מה שהעצים את מורכבות המשימה והאחריות לוודא שהדברים נעשים כהלכה, ואני שמח וגאה שהובלתי את המשימה בהצלחה.
המדינה מזועזעת מפרשות הבריחה וסרסור הסוהרות בכלא גלבוע. תוכל להתייחס למקרים?
לצערי כמו רבים מאזרחי המדינה הזדעזעתי מהממצאים הן של הבריחה והן של הסרסור בסוהרות, לצערי נדלקו מספיק נורות אדומות שלא התייחסו אליהם ובכך אפשרו לתקלות אלו להתרחש, טוב שהוקמה וועדת חקירה ואני תקווה שפרסום מסקנותיה יובילו לרה-ארגון ויסייעו לארגון החשוב הזה להתנהל באופן ראוי יותר. חשוב לציין כי גם לדרגים המדיניים השפעה על המקום בו הגיע הארגון, לא ייתכן שמעל שנתיים לא היה נציב קבוע והארגון לא תוקצב בהתאם למשימותיו.
נציבה אישה-מתאים לשב״ס?
בראש הארגון עומדת אישה בפעם השלישית, ואני בטוח כי הנציבה הנוכחית מסוגלת להוציא את הארגון מהמשבר הקשה ולהוביל אותו קדימה. שב״ס מאופיין כארגון קשוח וכוחני, אבל בפועל דווקא מאפשר לנשים להשתלב כמפקדות בתי סוהר ולצמוח וזה ראוי ביותר.
מה אתה עושה בפנסיה?
לאחר כשלושים וחמש שנים בצבא, משטרה ושב״ס פרשתי לפני כשנה בדרגת תת גונדר, למדתי בבר אילן ייעוץ ארגוני והקמתי את חברת "כרמים" לפיתוח וייעוץ ארגוני אסטרטגי לחברות וארגונים על בסיס הידע והניסיון שצברתי.
מה התובנות שלך לחיים אחרי כל כך הרבה שנים בשב״ס?
לאורך השנים אימצתי כמוטו מקצועי ניהולי את דברי נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון ברק: "חומות הכלא אמורות להפריד בין האסיר לחירותו אך אינן מפרידות בין האסיר לכבודו כאדם", במשך השנים הובלתי אחריי כמפקד אלפי אנשים, זו זכות גדולה ואחריות גדולה לא פחות. במשך השנים אימצתי את סגנון המנהיגות והניהול האותנטיים שהיו בסיס להתנהלותי בתפקידים השונים ואני שמח על ההערכה מפקודיי ומפקדיי לאורך השירות.
נאשם? חפים מפשע? ומה שביניהם?
בשנים האחרונות מתחוללת מהפיכה משמעותית בנושא הכליאה, מספר האסירים יורד בצורה משמעותית וכיום יש מגוון רחב של חלופות כליאה, והבנה ששליחת אזרחים בעבירות קלות אינה נכונה ואינה מועילה.

הרצאתו של תת גונדר עפר בן שמואל – ״ביקור בארץ זרה״

הרצאה סוחפת ומרתקת המספקת הצצה נדירה וייחודית אל הנעשה מאחורי הסורגים בבתי הסוהר בישראל, ועל כליאתם של הנשיא וראש הממשלה לשעבר. בהרצאה מובאות תובנות אנושיות וניהוליות על מורכבות וניהול בתנאי חוסר וודאות, את ההרצאה ניתן להזמין באתר החברה-כרמים ייעוץ ארגוני.
יש לך חלומות פוליטיים? היכן נראה אותך בעוד חמש שנים?
במהלך השנים היו הרבה פניות מגורמים פוליטיים בבנימינה שהתגברו עם פרישתי, מצד אחד יש בי רצון לתרום לפיתוח היישוב המקסים שנולדתי וגדלתי בו, ומהצד השני אני די לא מתחבר למה שנדרש באופן כללי מפוליטיקאים וממה שמאפיין אותם ואת התנהלותם.
בנימינה של פעם ובנימינה של היום..
בנימינה היא פנינה ירוקה וחשוב לשמור על הצביון הכפרי שלה, לצערי בשנים האחרונות לא פעלו לשיפור התשתיות והטיפוח, וגם בנושא החינוך יש הרבה מה לעשות. בשלב הזה נראה כי אמשיך לפתח את החברה לייעוץ ארגוני שהקמתי.
כל כך הרבה שנים במסגרת המשטרה והשב״ס. איזה אדם זה הפך אותך להיות?
בשנות השירות שלי במשטרה ובשב״ס התוודעתי לחצר האחורית של המדינה והחברה, מול זה פיתחתי רגישות וראיתי עד כמה חשוב להשקיע במניעת פשיעה ובשיקום אסירים, המצב שהיום הפשע המאורגן מרים ראש ופוגע אנושות בחברה ובכלכלה חידד אצלי את הרצון להילחם בהם למען חברה שנקייה משחיתות שלטונית, ועבריינים שפוגעים למען בצע כסף בכל היקר לנו כאזרחים.
היחס עתיר הזכויות של מדינת ישראל  כלפי האסירים הביטחוניים שחלקם משמינים לומדים תארים על חשבון משלם המיסים, משתחררים וחוזרים לטרור. זה לא גול עצמי שלנו כמדינה?
סוגיית האסירים הביטחוניים היא סוגייה מורכבת, מאחר והיא סוגייה מדינית, כך שהיחס לאסירים אלו מושפע מאד מהאג׳נדה של השר לבט״פ והממשלה, מהמצב הבטחוני הרגיש, במשך השנים לצערי הגורמים המדיניים צידדו בשקט בגזרת האסירים הביטחוניים, מה שיצר בלבול אצל מפקדי השב״ס והשפיע לרעה בסופו של דבר על היחס לביטחוניים ואיפשר למעשה את התקלות הקשות מול האסירים האלו…וחבל.
אתה מסיים את שירותך ארוך השנים בשב״ס, האם המדינה מתגמלת כראוי את עובדי השב״ס על עבודה קשה, כמו משרתי הקבע? באיזה תחושה אתה יוצא לאזרחות?
הארגון נמנה על זרועות הביטחון ותנאי השכר והפנסיה מושווים לצבא ולמשטרה, תנאי הפרישה טובים ומהווים גמול הולם לשעות העבודה הרבות, לסיכונים המקצועיים, לעבודה הקשה מול אסירים.

עפר בן שמואל. צילומים: דוברות שב״ס

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...

ניב אבידן. צילום לילך וייס - רוזנברג , איגוד הכדורסל

ניב אבידן אחד השחקנים הבולטים והמבטיחים בכדורסל הישראלי – גאווה זכרונית

ניב בן ה-18 תלמיד יב' בתיכון המושבה בזכרון יעקב, מיתמר לגובה של 2.01 מטרים, סומן כאחד השחקנים הבולטים והמבטיחים בשנים האחרונות בקבוצת הנוער של מכבי ת"א. כולם צופים לו גדולות. על-פי התכנון, הוא אמור לשחק בשנה הבאה באחת משתי הליגות הבכירות.

קרא עוד >
מירב בן נתן

דייט עם ד"ר מירב בן נתן מנהלת ביה"ס האקדמי לסיעוד הלל יפה. פעם אחות תמיד אחות-הלב הפועם של מערכת הבריאות

פגשנו אותם כשהגענו להתחסן, הם אלה שהפעילו את מכונות האקמו לחולים הקשים, שעבדו מסביב לשעון במחלקות הקורונה ובקהילה – כל זאת במקביל למתן שירותי הבריאות שבשגרה. האחיות והאחים – הלב הפועם של מערכת הבריאות

קרא עוד >