לוחמות האש. גרסת הפרות

כמה כיף לגור ליד פארק טבע- הנוף הירוק, התחושה הפסטורלית, השקט המלווה, ציוץ הציפורים ונוף צמרות העצים. כמה מפחידה המחשבה שאת השקט הזה יכולה להפר שריפת ענק. לא, זה לא תסריט אפוקליפטי, שריפה גדולה פקדה את רמת הנדיב ב-1980, שריפה אשר החלה במעיין צבי וגרמה להרס רב, שריפה אשר הייתה אירוע מכונן שהשפיע רבות על תפיסת הניהול של רמת הנדיב בכלל ועל הממשק בין הטבע והאדם במרחב.

כלקח מלקחי אותה שריפה נעשו צעדים רבים ומגוונים, אחד מהם מבוסס על ההבנה שיש לייצר אזורי חיץ, ולדלל את הצמחייה הדליקה ומקדמת האש כך שתמנע משריפה להתקדם, לו זו תתחיל באזור, ותמנע נזקים כבדים לטבע ולאדם.

ברמת הנדיב הפרות לא פוגעות בכלניות, צילום: ידיד לוי

כאשר פוקדים את רמת הנדיב אתגרים, ומניעת שריפה היא בהחלט אתגר, הניסיון הוא תמיד לפתור אותם במינימום התערבות ובמקסימום התחשבות בטבע- תפיסה זו הביאה לשיתוף פעולה יוצא דופן בין רמת הנדיב לבין חקלאי מקומי, תושב בנימינה, יחיעם אלטשולר, אשר מגדל עדר של פרות.

בימים אלו, כמידי שנה, עולות הפרות מבנימינה לרמת הנדיב למשך מספר חודשים. שם אוכלות הפרות את העשב, "מנקות" את השטח ומייצרות קו הגנה שימנע משריפה להתקדם.
ומה עם הפרחים והצמחים? מדהים לגלות, שהפרות אינן פוגעות בכלניות. מחקר ארוך טווח מראה כי בזכות הפרות – הכלניות גדלות בצורה טובה יותר, נהנות מפחות תחרות על משאבים וכך זוכות לגדול ולהתפתח בצורה מיטבית.

בנוסף 30 שנה של מעקב ומחקר על שיטת הרעייה הביאה לידיעה מובהקת כי רעיית בקר לא שינתה את עושר ומגוון מיני הצומח והחי. יותר מכך מחקרית נמצא כי ביחס לחברת הצומח, העושר והמגוון הגבוהים ביותר נמצאו ברוב המקרים בחלקות עם רעייה.

מה עם המטיילים? הפרות, באופן טבעי, מוסיפות לפסטורליה הקיימת ממילא בפארק הטבע. אך כמו בשמירה על הדורבנים, הצבאים והחיות האחרות ברמת הנדיב ישנה הקפדה גדולה על כבוד ושמירת מרחב טבעי לבעלי החיים, זו איננה "פינת חי" אלא פארק טבע בו אנחנו, המבקרים, אורחים בו.

גם בהקשר של הפרות- ניתן להן את המרחק והכבוד הראוי, נמנע מהליכה לצדן עם כלבים לא קשורים ונשמח על הזכות להיות כה קרובים לטבע.
אז אם ראיתן תהלוכת פרות בדרכה לרמת הנדיב, או נתקלתן בעדר פרות מלכחות דעו שהן בדרך למשימה חשובה- לשמור עלינו ועל הטבע היפה שלנו. נאחל להן רעייה מוווו צלחת.

ברמת הנדיב הפרות לא פוגעות בכלניות, צילום: ידיד לוי

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...

בריכת החורף, כרכור. צילום: דוברות המועצה

הכל פורח ממש ליד לבית – זה הזמן לצאת ולטייל – פרדס חנה כרכור

שביל סובב פרכו"ר שנחנך ביוני 2021 מקיף את המושבה פרדס חנה כרכור ויוצר חיבור בין המושבה, האנשים והטבע. בימים אלו הטבע פורח במלוא תפארתו וזה בדיוק הזמן לצאת עם המשפחה והחברים ולהכיר מקרוב את אוצרות הטבע שנמצאים ממש מתחת לאף שלנו

קרא עוד >
מאגר משמרות. צילום: מועצה אזורית מנשה

נחנך מאגר משמרות 2

מפעל המים מנשה יספק 2.5 מיליון קוב מי השקייה לחקלאות מאגר משמרות 2 הוקם ע"י החברה כלכלית לפיתוח מנשה, בסיוע

קרא עוד >