העתיד כבר כאן – היכולת הניהולית – EXECUTIVE FUNCTION

שלם הגדול מסך חלקיו
היכולות המוחיות שלנו נבנות זו על גבי זו כמגדל, החושים מתפתחים תחילה, על גביהם מתפתחות היכולות השכליות ועל גביהן במקביל אליהן ובסנכרון היכולות הרגשיות והרוחניות.
התכונה האחרונה שמתפתחת היא היכולת הניהולית – EXECUTIVE FUNCTION
ניהול הוא דרך מחשבה, מורכבת בין אם מדובר בניהול עצמי או בניהול אחרים: משפחה מערכות וארגונים. פיתוח יכולת לחשיבה אינטרגטיבית הוליסטית וסינרגטית מחייבת חיזוק של כישורי הניהול בדגשים הקשורים למנהיגות, תכנון, ארגון, הובלת תהליכים, ניהול מיזמים ופרויקטים, שליטה בנתונים ובתהליכי קבלת ההחלטות, בקרה, ניהול סיכונים, ניתוח נתונים ומצבים, פתרון בעיות מורכבות ועוד.
תורת הניהול הסינרגטי נשענת על "מחזור חיים" הנע בין חזון לאסטרטגיה לתכניות פעולה  ועבודה וחוזר חלילה. העולם מלא בהיצע של פקולטות יוקרתיות קורסים ומסלולי התמקצעות מיוחדים לניהול אולם על מסד הידע התאורטי הזה יש להוסיף עוד ועוד ניסיון ניהולי מעשי בשטח.
"ידיעת העצמי היא ראשית החכמה" סוקרט
עצת הזהב השבועית
הניהול המתקדם בעידן הטכנולוגי החדש מחייב ראייה מערכתית הוליסטית וחשיבה מהירה, מנהלים מובילים ובולטים מחזקים ומעצימים את היכולות הסינרגטיות שלהם ואת הכישורים שמאפשרים יצירת שלמים הגדולים מסך חלקיהם בכל תהליכי ניהול קבלת ההחלטות בשגרה ובתנאי אי ודאות.
יצירות של שלמים הגדולים מסך חלקיהם הם תמיד בריאה חדשה ומלהיבה שהיא טבעית ומובנת מאליה למי מאיתנו שבורך ביכולות החשיבה המיוחדות הללו ולמי שלא אין זו גזירת גורל.
לצד הידע התיאורטי ההתמחות ההתמקצעות והניסיון ניתן בהחלט ללמוד להתאמן ולחזק את "שרירי" הסינרגיה הניהולית הנשענת בנוסף לידע גם על היכולות האנושיות המיוחדות – האינטואיציה, הספונטניות, הרגש, הרוחניות והחושים שמעבר לחמשת החושים
אלו שממלאים את החללים שאין בהם הגדרות ופירושים ברורים למילים.
המלך הוא עירום?
פגשתי בחיי המקצועיים מאות מנהלים שצעדו ב"דרך המלך" – לימודים אקדמיים לניהול מתקדם, קורסים נחשקים ונחשבים באוני’ בינלאומיות, סדנאות עם מנטורים נחשבים ומה לא…
קירות המשרדים המפוארים שלהם מלאים תעודות במסגרות מוזהבות סוג של הכרזה מיתוג ודירוג של היכולות הניהוליות והמנהיגותיות שלהם.
"נער הייתי וגם זקנתי" 
פעמים רבות כשהכשרתי ולימדתי מנהלים לחשיבה מערכתית סינרגטית מצאתי לא מעט פעמים ש"המלך" עם שלל התעודות במסגרות הזהב "עירום".
בסופו של דבר מוטלת עלינו המנהלים אחריות לראות ולהבין את ה"תמונה הגדולה" ולאמץ נקודות מבט חדשות שיכולות להמציא את הרעיונות הטובים ביותר.
שתי התעלומות הגדולות והנסתרות ביותר בעולם הן היקום והמוח.
לכל אורך ההיסטוריה האנושית, חקר מסתורי המוח והקשר לאיכות החשיבה הגיעו לא אחת למבוי סתום, כשבעצם איננו מבינים את רצף המבנים התודעתיים הרוחניים והביולוגיים המורכבים שמאפשרים את תפקודו וקיומו.
כל מה שנדרש מאיתנו המנהלים בעת הזאת במורכבות הניהולית והמנהיגותית, להתייחס בכבוד וביראה לרוחניות ולרגש ולבנות על היגיון בריא וחשיבה יצירתית שיפשטו את סודות המוח ותוצריו לכלים ולהרגלים יום יומיים, שהם בעצם "ידיעת העצמי ראשית החכמה" של סוקרט.
ושם במקום המתפשר והגמיש נוכל להבין כיצד להשתמש במבנים סינרגטיים בתהליכי החשיבה המערכתית בהרגלים ובתהליכי קבלת ההחלטות שלנו.
החוויה הניהולית היא ניסוי קיומי מתמשך בתנועה בחשיבה ובצורה כך חשתי ופעלתי בכל "תחנות חיי" כמנהל ומפקד, מאז ומתמיד העדפתי להמיר מילים מחשבות מורכבות רעיונות תהליכים והתנהגויות לתמונות ומטריציות ויזואליות.
"תמונה אחת שווה אלף מילים". 
קונפוציוס הפילוסוף הסיני שחי לפני כ-2500 שנה לא התכוון באמירה החכמה הזאת למה שאנחנו מבינים ממנה היום. כשהוא אמר תמונה הוא לא התכוון לדימוי מצוייר או מצולם, הוא התכוון למבט ישיר הנקלט ברישתית העיין התבוננות ישירה באירוע שקרה בחזקת "טוב מראה עיניים ממשמע אוזניים".
ניתוח ויזואלי מהיר של תמונת מצב ומתן מענה לבעיה או לתרחיש הנשענים על מקצועיות רבה ניסיון וחשיבה מערכתית סינרגטית.
להיות הכי טוב שיש
כולנו רוצים להיות מיוחדים ומובדלים מהשאר, לעשות דברים שאחרים יתקשו לשכפל או להעתיק. את השאיפה התחרותית הזאת אפשר לממש רק במקום אחד ב"היכל החשיבה" במקום שיכול לספק לנו דרכים חדשניות וייחודיות ליצירת ערך התבדלות וייתרון יחסי.
בעולם היפר מחובר ומקושר עולה בהתמדה קרנה של החשיבה האינטגרטיבית כבסיס לניהול תהליכי קבלת החלטות שיש בהם שלמים הגדולים מסך חלקיהם.
סינרגיה ניהולית מתבססת על התנהגות ערכית ומוסרית, אחריות חברתית וסביבתית מאחר שהתנהגות של כל אחד מאיתנו משפיעה על כל הסובבים אותנו, זהו הערך המוסף הניהולי "הדבק" הקושר את האופן שבו מנהלים מתקשרים בכבוד ובהערכה לאנשים ומעוררים בהם השראה ואמון.
האמונה בבורא העולם דומה לאנרגיית האור, כשהוא מתפזר בנורה רגילה הוא ממלא את החדר אולם כאשר האנרגיה הרוחנית ממוקדת ומרוכזת בחיבורים ומיזוגים בראייה רב מוקדית ורב ממדית היא פועלת כמו קרן לייזר מסתובבת המסוגלת לחבר חיבורים רוחניים מיוחדים בטווחים של 360 מעלות.
שבת שלום וברכה
חיים ליפא, כותב הטור על עתידנות ותעסוקת עתיד, מייסד ומפתח מודל ה-GPS האנושי לשדרוג הפוטנציאל האין סופי של המוח.

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...