משפחה במשפט – האישה חיה עם גבר זר – הבעל חויב לתת גט, מזונות וחצי בית

סיפורים אמיתיים מאולמות בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים בישראל
הקדמה:

אחת מהסיבות הנפוצות לפירוק התא המשפחתי היא הבגידה. כשאישה בוגדת בבעלה ויש ראיות חד משמעיות לכך היא מפסידה את כתובתה ותוספת כתובתה והבעל ממש לא יכול למחול לה על ניאופה ולמעשה היא "אסורה על בעלה ועל בועלה".

בניגוד לתפיסה בציבור הרחב, מובהר בזאת כי למעשה הבגידה או כל עילה אחרת הנוגעת לאשמת מי מהצדדים בפירוק התא המשפחתי, אין כל משמעות מלבד שאלת הכתובה ומזונות האישה, כך שענייני הרכוש אין להם כל קשר לבגידה דבר שהוכרע סופית לאחרונה בבית המשפט העליון בפסק דין שקבע חד משמעית כי לא מענישים בן/בת זוג במסגרת חלוקת הרכוש בשל האשם בפירוק הזוגיות בין היתר בעקבות בגידה.

מי שמסרב לתת או לקבל את הגט חרף חיוב מבית הדין הרבני זכאי הצד האחר לבקש צווי הגבלה כנגדו שהם מעין סנקציות בכדי לגרום לו לציית להחלטה.

והנה הסיפור של השבוע:

יוסי ויהודית הם זוג החיים בפירוד מזה כשלוש שנים הגיעו לפתחו של בית הדין הרבני בפתח תקווה במסגרת תביעתה של יהודית לחיובו של יוסי בגט.
יהודית הטעימה בתביעתה בכנות רבה כי לא רק שהצדדים חיים בנפרד אלא שהיא אף מקיימת זוגיות בפרהסיה עם אהוב ליבה עמו היא מתגוררת.
יוסי שהבהיר כי אכן חייה של אשתו עם גבר זר ידועים לו ואין זה סוד, התנגד לתת לה גט ושלא מתוך אהבה או רצון לשלום בית אלא בטענה כי יעשה כן רק לאחר שהצדדים יסדירו את המחלוקת הרכושית ביניהם בעיקר סביב חלוקת ביתם המשותף.

עלה בבירור מטיעוניו של יוסי כי חלומו שיהודית תסכים לוותר על חלק נכבד מחלקה בבית לטובתו וזאת בשל בגידתה בו, חלום שהתבסס על תקווה שמצפונה ידריך אותה לכך ובנוסף על בסיס אותה מחשבה כאמור לעיל כי אישה שבגדה בבעלה מפסידה רכושה !!!!!

יהודית הטעימה כי לא בכדי ברחה מיוסי ומצאה את עצמה בזרועותיו של גבר אחר, אלא שעשתה כן לאור התנהגותו האלימה והאובססיבית של יוסי כלפי לאורך השנים.
בית הדין הרבני לאחר ששמע את הצדדים באריכות והיה ברור שהטענה כי יהודית מקיימת יחסים עם גבר אחר הינה טענת אמת, קיבל את התביעה וחייב את יוסי לתת לה גט.

כב' הדיינים הרב אברהם שמן, הרב אברהם אבידר והרב דוד גרוזמן התרשמו שליוסי אין כל סיבה משכנעת לסירובו לתת גט לאשתו "הנואפת" למעט רצונו העז ללחוץ עליה בתקווה להגיע לוויתורים בענייני הרכוש, בעיקר בעניין הבית.

בית הדין הרבני הבהיר בהחלטתו כי מאחר שיוסי אסור על אשתו לפי ההלכה, שכן הייתה עם גבר אחר, ("אסורה על בעלה ועל בועלה") הם מחייבים אותו לתת ליהודית גט והודיעו לו ברחל בתך הקטנה כי באם יסרב לתת הגט הרי היא תוכל לבקש כנגדו צווי הגבלה.

בפסק דין ציינו הדיינים, כי ברור שבני הזוג לא מעוניינים אחד בשנייה ומודעים לכך שהאישה כבר אסורה לבעלה לפי ההלכה היהודית כיוון שהיא חיה עם גבר אחר.
וכדברי הדיינים: "אין לבעל הסברים משכנעים לשאלה, מדוע אינו מעוניין לגרש את אשתו, מלבד הניסיון ללחוץ אותה בבית הדין כדי להשיג רווחים בבית המשפט, רווחים שכאמור אינם ברי השגה בבית הדין".

הדיינים בחנו את ההלכה החלה לגבי בעל שמסרב לגרש את אשתו אף שבגדה בו ונאסרה עליו, וקבעו שנכון לעכשיו הם ינקטו בדרך של חיוב בגט והורו למזכירות בית הדין לקבוע בהקדם מועד לסידור הגט וקבעו חד משמעית כי אין קשר בין חלקה של אשתו ברכוש המשותף בעיקר הבית חרף הבגידה ולבין חובתו לתת גט.

בכדי להדגיש בפני יוסי את מצבו המשפטי באם יסרב לתת את הגט ליהודית בנסיבות, הדיינים הבהירו שאם יוסי לא יסכים לשתף פעולה הם יטילו עליו צווי הגבלה כאמור כגון שלילת כרטיסי אשראי, סגירת חשבון בנק, שלילת רישיון, פרסום שמו ברבים ואפילו מעצר.

עוד ציינו הדיינים שיהודית תוכל להגיש בקשה לפסיקת מזונות אישה עד לסידור הגט מכח הטענה של "מעוכבת מחמתו" משאינה יכולה להינשא לאחר בגלל סירובו לתת גט.


עו"ד המאם חליחל

המאם חליחל – עו"ד נוטריון ומגשר | יועץ משפטי בנעמת מאז 1995 | משרד עורכי דין פינגרהוט, חליחל ושות’ – הנדיב 31 זכרון יעקב | www.hamam-law.co.il

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...