ניצחון למטה מאבק תושבי עתלית – הישוב לא ינותק מהמועצה בשנים הקרובות

ראש המועצה לא הצליח לאשר המלצה להקמת ועדה גאורגפית להפרדת הישוב עתלית מהמועצה.

במסמך סיכום דיון בין ראש המועצה האזורית חוף הכרמל למנכ"ל משרד הפנים מה-14/9/2021, מסמך שהושג רק לאחר בקשת חופש מידע של תושבים ממשרד הפנים (ולא ע"י המועצה), נחשף כי ראש המועצה ביקש להיפרד מעתלית על רקע מה שהגדיר גידול דמוגרפי בעתלית ואופי שירותים שונים הניתנים לישוב עירוני ולישובים כפריים.
כבר במסמך זה ציין מנכ"ל משרד הפנים שמדיניות המשרד היא לצמצם את כמות הרשויות – ולא להרחיבן.
אולם לאחר מכן, קיבל ראש המועצה את ברכת הדרך מהממונה על המחוז במשרד הפנים לצאת לבחינת המהלך.

ב-14/10/2021, במסגרת ישיבת הנהלת המועצה, אף עדכן ראש המועצה כי לישוב עתלית תמונה "ועדה קרואה" למשך ארבע שנים. בכוונת ראש המועצה היה שהתהליך יארך חודשיים-שלושה.

בישיבת המליאה שנערכה ביום שני האחרון (18/7/2022), הסתיימה הסאגה הזאת.
בישיבה סיפרתי לחברי המליאה ולנוכחים בדיון – שמה שראש המועצה לא ידע, הוא שהציבור בעתלית יתאגד ויעמוד על זכויותיו שלא להימכר בנזיד עדשים.

הציבור בעתלית החתים למעלה מ-1,000 תושבים על יפוי כח שמאשר למטה מאבק התושבים (תחת השם: "עתלית עצמאית ומשגשגת") לפעול בכדי לדאוג לאינטרסים של הישוב.

במסגרת זאת שכרו התושבים יועצים כלכליים ומשפטיים, שיחד עם עבודת תקשורת – דאגו להבהיר למועצה שלא ניתן להפוך את עתלית לרשות נפרדת ללא קיום תנאים מינימליים – שטחים המניבים ארנונה עסקית, מבני ציבור, מבני חינוך ועוד.
כל העבודות הכלכליות שבוצעו והוצגו במליאת המועצה, הוכיחו שאין היתכנות כלכלית להפרדת הישוב בשנים הקרובות.

בישיבה הצגתי כי ראש המועצה, ניסה למנות ועדה קרואה כשנה לפני הבחירות, וזאת במטרה כי תושבי עתלית לא יוכלו להצביע בבחירות המוניציפליות הקרובות. זהו מהלך לא דמוקרטי, שאם היה קורה, היה אולי מבטיח לראש המועצה קדנציה נוספת, אולם היה גורם ליצירת שתי רשויות קטנות ועניות. לשמחתי, המאבק הנחוש של תושבי עתלית מנע את המהלך.

עתלית

האם עתלית תהיה רשות נפרדת בעתיד? לא בהכרח, אולם קיימת אפשרות כזאת.
השאלה האם היא תהפוך לרשות עצמאית ומשגשגת במהלך מחושב ונכון, או במהלך מהיר ויהיר. אני מאמין, שכעת, כשהובהר לכל כי אין התכנות כלכלית לנושא עד שלא יתקיימו מספר תנאים כלכליים שיאפשרו זאת, ניתן יהיה לקיים את התהליך בצורה סדורה ונכונה, כזאת שתדאג לטובתם של כלל תושבי המועצה.

יש לזכור כי קיימת גם אפשרות נוספת – חוף הכרמל ועתלית ישארו יחד.

המועצה הינה בית ל-32,000 תושבים. מועצה גדולה וחזקה, המעניקה שירותים שרק ניתן לקנא בהם. ועדיין, יחסית לערים מדובר במספר תושבים קטן. ניתן גם להמשיך להיות רשות המעניקה שירותים לישובים בעלי אופי שוני (כבר כיום יש במועצה מושבים, קיבוצים, כפרי נוער, ישוב ערבי וישובים בעלי אופי סמי-עירוני). או כפי שאמרתי במליאת המועצה: תושבים הם נכס ולא נטל! 

עתלית

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...

עשרות מלגאים סיימו שנת התנדבות ברחבי מועצת פרדס חנה – כרכור וזכו למלגה בסך 10 אלף ₪

ראש המועצה, הגר פרי יגור: "גאה לעמוד בראש רשות שמקדמת סטודנטים וסטודנטיות מהיישוב ובכך תומכת בדור העתיד בדרכם להשכלה גבוהה, זאת תוך מסלול של התנדבות ועשייה חברתית משמעותית אצלנו בבית. אני מודה לסטודנטים היקרים ולכל השותפים בפרויקט המלגות"

קרא עוד >

חבר מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל עתר כנגד המועצה; השופט דחה את עתירתו והוא חויב בתשלום הוצאות

חבר מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל, אלחנן שורץ (כרם מהר"ל), עתר לוועדת הבחירות כנגד המועצה, בטענה כי מגזין המועצה – שעסק בזכיית המועצה בפרס החינוך הארצי – הינו תעמולת בחירות אסורה. השופט יצחק כהן דחה את העתירה וקבע: "אין מדובר בתעמולה אסורה. המידע הינו מידע חדשותי לגיטימי"

קרא עוד >