דייט עם אופיר שחם זוכת אליפות אירופה 2022 בהתעמלות אומנותית

אופיר זכתה יחד עם הנבחרת הקבוצתית במדליית זהב בקרב-רב, במדליית כסף בתרגיל החישוקים ומדליית ארד מדינתית לישראל
נפגשתי איתה לדייט שבו סיפרה אופיר על המפגש הראשון שלה עם ההתעמלות האמנותית, על ההחלטה להתמקצע בתחום, על האימונים המפרכים בדרך להצלחה, על מערך התמיכה וההתגייסות המשפחתית והבית ספרית בדרך לאליפות. "אני חושבת שאי אפשר להצליח בספורט הישגי ללא תמיכה מהבית, אבא שלי הסיע אותי לאימונים בנתניה במשך 4 שנים. ההורים שלי באו לכל התחרויות, הלו"ז המשפחתי נקבע הרבה פעמים לפי לו"ז האימונים. בנוסף זכיתי לתמיכה מלאה מהמורים והנהלת תיכון המושבה". דייט עם אלופה.

התעמלות אמנותית התבססה בעשור האחרון כאחד מענפי הספורט ההישגיים והמצליחים ביותר בישראל. התעמלות אמנותית מתחלקת לשתי קטגוריות: אישית וקבוצתית. בתחרות האישית המתעמלות מתחרות בארבעה תרגילים שונים: סרט, אלות, כדור וחישוק. בתחרות הקבוצתית מתחרות חמש מתעמלות במקביל בשני תרגילים. המכשירים הכלולים בתרגילים בתחרות הקבוצתית מתחלפים אחת לארבע שנים, אך הפורמט הוא קבוע: תרגיל אחד עם חמישה מכשירים זהים ובתרגיל השני שלוש מתעמלות עם מכשיר אחד ושתי המתעמלות הנוספות עם מכשיר אחר. בקמפיין האולימפי הנוכחי התרגילים בתחרות הקבוצתית הם תרגיל חמישה חישוקים והתרגיל המשולב הכולל שלושה סרטים' ושני כדורים.
ספרי מתי נפגשת לראשונה עם ההתעמלות האומנותית?
בגיל 9 בחיפושים אחר חוג ריקוד הגעתי לאולם הספורט בו התאמנו בהתעמלות אומנותית, אחרי אימונים בודדים עברתי מהחוג לאימוני נבחרת. 4 פעמים בשבוע, 4 שעות כל אימון בהפועל זכרון יעקב.
אחרי 4 שנים של אימונים בזכרון ולאחר שזכיתי מקום ראשון באליפות ישראל מחוז צפון, עברתי להתאמן בעירוני נתניה, שם התאמנתי 5 שעות ביום 6 ימים בשבוע.
בספטמבר האחרון החלו מיונים לנבחרת ישראל קבוצתי, למיונים ניגשו כ-30 בנות מכל הארץ ואני ביניהן. המיונים היו קשים פיזית ומנטלית, במהלך המיונים נופו ונשרו מתעמלות עד שנותרו תשע מתעמלות, ומחודש ינואר השנה אני בהרכב ומתאמנת כ-11 שעות ביום 6 ימים בשבוע במכון וינגייט בו אני מתאמנת וישנה.

מה משך אותך לספורט הזה ומתי החלטת להתמקצע בתחום?
כילדה נמשכתי לשילוב של התעמלות, ריקוד, מכשירים ובגדים נוצצים. לאחר הזכייה שלי באליפות ישראל, בגיל 12, החלטתי שאני רוצה להתמקצע יותר ולהגיע הכי רחוק שאפשר.
ספרי על האימונים לתחרות, והאם ציפית לזכות?
מינואר אנחנו מתאמנות כל יום 11 שעות, עובדות קשה על מנת להשתפר, להעלות דרגות קושי ולהצליח לבצע תרגילים טובים ומדויקים. התחלנו לפני חודשיים סבב של 4 תחרויות גביעי עולם בחו"ל ביוון, אזרבייג'ן, ספרד ופורטוגל משם חזרנו עם 7 מדליות. תחרויות אלה היו הכנה לאליפות אירופה שהיא התחרות הגדולה הראשונה בה השתתפה הנבחרת הקבוצתית החדשה. צוות המאמנות שלנו ואנחנו המתעמלות כיוונו הכי גבוה שאפשר, ידענו שעם העבודה וההכנה הקשה שעשינו הכל אפשרי. לא ציפינו להצלחה שכזו, מדליית זהב בקרב רב שזה שקלול של שני תרגילי המוקדמות יחדיו (חישוקים, סרטים וכדורים). ומדליית כסף בגמר תרגיל החישוקים. בנוסף זכינו במדליית ארד מדינית שזה שקלול של כל תוצאות הנבחרת (אישי וקבוצתי).
מהיכן יש לך תמיכה?
אני חושבת שאי אפשר להצליח בספורט הישגי ללא תמיכה מהבית, אבא שלי הסיע אותי לאימונים בנתניה 4 שנים. ההורים שלי באו לכל התחרויות, הלו"ז המשפחתי נקבע הרבה פעמים לפי לו"ז האימונים. בנוסף זכיתי לתמיכה מלאה מהמורים והנהלת תיכון המושבה. אפשרו יציאה מוקדמת בימי לימוד ארוכים (לשמחתי, עזרה העובדה שאני תלמידה טובה), ובשנה האחרונה בה הייתי ביב' בנו לי מערכת שעות ייחודית וכל המורים ממש התגייסו לעזור לי לסיים כמו שצריך את הבגרויות. זו הזדמנות לומר להם תודה ענקית על כך.
מעבר לזה כמובן שיש את התמיכה מהמאמנות שלי – המאמנת הראשית של נבחרת ישראל איילת זוסמן ומאמנות הנבחרת הקבוצתית אלה סמופלוב ונטאשה סטיפנובה וגם מאיגוד ההתעמלות שנותן לי ולכל המתעמלות מעטפת מקצועית.
זכרון יעקב וספורט
לשמחתי זכיתי במאמנת ראשונה נהדרת, אלופה, אילנה ברנר. אילנה ידעה להיות קשוחה כשצריך וללטף כשמגיע. בנתה תרגילים לתפארת וידעה גם לכוון אותי להמשך הדרך, בזכותה הגעתי לעירוני נתניה, שם גדלתי והשתפרתי עד שהגעתי לנבחרת ישראל.
מה את רוצה להיות כשתהיי גדולה?
עוד לא החלטתי, עורכת דין או חוקרת מח, מה שברור לי זה שגם לאחר שאפרוש הספורט ימשיך להיות חלק מחיי.

את בת 17 וחצי, מתי את מתגייסת לצבא? לאן?
כרגע יש לי אישור לספורטאית פעילה.
מי ההשראה שלך לספורט זה?
כשהתחלתי להתאמן נטע ריבקין הייתה ההשראה שלי, נטע השתתפה בשלוש אולימפיאדות בין השנים 2008-2016. בבת המצווה שלי קיבלתי ממנה ברכה מצולמת, התרגשתי מאד.
המוטו שלך לחיים?
כשרוצים להצליח במשהו צריך לעבוד קשה כדי להגשים את המטרה. מבחינתי זה להתאמן הרבה, גם כשקשה ומתסכל צריך להמשיך ואז השמיים הם הגבול.
מה החלומות שלך?
החלום הגדול הוא כמובן להגיע למשחקים האולימפיים, פריז 2024, זו הפסגה, אבל הדרך ארוכה, יש אליפות עולם בספטמבר וזו התחנה הבאה החשובה.


צילומים: באדיבות הוועד האולימפי

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...

ניב אבידן. צילום לילך וייס - רוזנברג , איגוד הכדורסל

ניב אבידן אחד השחקנים הבולטים והמבטיחים בכדורסל הישראלי – גאווה זכרונית

ניב בן ה-18 תלמיד יב' בתיכון המושבה בזכרון יעקב, מיתמר לגובה של 2.01 מטרים, סומן כאחד השחקנים הבולטים והמבטיחים בשנים האחרונות בקבוצת הנוער של מכבי ת"א. כולם צופים לו גדולות. על-פי התכנון, הוא אמור לשחק בשנה הבאה באחת משתי הליגות הבכירות.

קרא עוד >
מירב בן נתן

דייט עם ד"ר מירב בן נתן מנהלת ביה"ס האקדמי לסיעוד הלל יפה. פעם אחות תמיד אחות-הלב הפועם של מערכת הבריאות

פגשנו אותם כשהגענו להתחסן, הם אלה שהפעילו את מכונות האקמו לחולים הקשים, שעבדו מסביב לשעון במחלקות הקורונה ובקהילה – כל זאת במקביל למתן שירותי הבריאות שבשגרה. האחיות והאחים – הלב הפועם של מערכת הבריאות

קרא עוד >