שאלה של חינוך – לא ציפיתי ממך, הרי אתה לא מסוגל ליותר!

הלכתי לקנות משהו קטן. יצאתי לדרך מחוייכת הבית מוכן לשבת ונשארו לי מספר דברים קטנים לסיים.
בעודי מחכה לתורי אני שומעת אמא שאומרת לבנה ״ברור אתה לא מסוגל ליותר, לא ציפיתי ממך ..״ הילד כל כך נעלב העיניים שלו היו מלאות בדמעות, הלב שלי יצא אליו באותו רגע!

אני לא מכירה את הילד ולא את האמא ומתוך מבוכה האם החלה להסביר לי ״בקשתי ממנו להביא את תיק הבד מהאוטו והוא כמובן ירד בלעדיו, אני לא יכולה לסמוך עליו" ואז היא פונה אליו שוב ״אתה פשוט לא מסוגל, נכון?״ האמת נאלמתי לא עניתי לה הכאב של הילד כל כך השפיע עלי.
הילד ביקש בקול חנוק מאמא שלו את המפתח ויצא להביא את התיק.

התקרבתי אל האם ולחשתי לה ״אני לא מכירה אותך אבל מכיוון שפנית אלי, תרשי לי לשתף אותך שראיתי ממש עכשיו את הלב הגדול של הבן שלך, אפשר לתת לך המלצה?
סתם כך ממישהי שאת לא מכירה?״.

האם שהייתה כבר מפויסת חייכה ואמרה ״יש לו לב ענק את כל כך צודקת״ ניסיתי לסדר את המחשבה ואמרתי לה ״אני לא מכירה אותך ולא את הילד המדהים שלך.
אני רק יודעת מהי כוחה של מילה ובטח של משפט, חבקי אותו כשהוא יחזור או בבית ואל תגידי לו אף פעם שהוא לא מסוגל … הדמעות שנקוו בעיניו היו כל כך כואבות, המבוכה שהוא חש שפגעת בו ליד כולם, את יודעת מה- אפילו לבד לא מתבטאים כך!״

הילד חזר האם אמרה לו תודה על תיק הבד ולאחר שסיימה לארוז אמרה לי תודה ויצאה.

אני חייכתי אליה בחזרה והמשכתי לדרכי עם קניות אחרונות של שבת ומחשבות על מה ששמעתי, מה שהרגשתי ומה שאמרתי.

לא כל אם הייתה מוכנה להקשיב לדברי ולבסוף לומר תודה, אני בד״כ לא מתערבת ובמידה והילד היה נשאר לא הייתי פונה לאם לא הייתי ״מוכיחה אותה״ ליד הבן אבל הייתה לי הזדמנות יוצאת דופן בזכות הפנייה שלה אלי, להראות לאם שוב את הילד המדהים שלה ואכן הייתה לי תחושה עמוקה שהיא יודעת זאת הרי היא אישרה את דברי.

הורים יקרים השתמשו במילים מחזקות, בונות, תובילו את הילד להצלחה גם כשהוא טעה, התבלבל, שכח, זה קורה לכולנו אל תשימו לילד תווית של ״לא יוצלח״ אין ילד לא מוצלח!
ברגעים של קושי היו מאופקים היו נכונים לקבל טעות, אל תפגעו אל תטיחו האשמות, כל מילה שנאמרת חקוקה עמוק בנפשו של הילד, בתוך התת המודע ויוצאת ברגעים של חולשה.
הילד במהלך התבגרותו מתמודד מול חברים והסביבה אנחנו ההורים אמורים לשמש לו כעוגן. היו עוגן, אוזן קשבת, יד מחבקת תקנו דרך והקנו ערך מתוך לב פתוח והקשבה נקייה לצרכיו של הילד.s


ריקי לוי (.M.A בחינוך)

ריקי לוי ( .M.A בחינוך)

 

 


 

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...