המדור של לימור – שמנים אתריים – הסיידקיק של חנוכה

מכירים את זה שכאשר רוצים למכור בית, אופים עוגיות קינמון? הריח הזה מזכיר בית וחום ושכאן יהיה כיף, אולי… חוש הריח הוא אחד המשמעותיים שיש.

פרודות קטנטנות חודרות דרך האף הישר למוח למקום שקורים לו המערכת הלימבית. שם ספונים להם כל הזכרונות והרגשות שלנו בצפיפות נעימה, או בלתי נעימה, תלוי במזל שלנו.

הכוח של השמנים האתריים הוא לא פחות מלא יאומן.
 • החל מדרכי הנשימה, יש להם יכולת, לפתוח סימפונות, לכייח, ללחח, להרגיע שיעול עיקש, למנוע התקפי אסטמה (שמנים מסויימים למניעה ואחרים בעת התקף).
  שמנים כמו אקליפטוס רדיאטה, מנטה, רבנסרה ורוינטסרה (כן, שניים שונים לחלוטין).
 • במערכת העיכול הם יכולים להקל על גזים, לעודד מעיים עצלים, לטפל נפלא בטחורים או פיסורה, תולעים ושאר פרזיטים  ועוד ועוד כל זאת בסיוע שמנים שמופקים מתבלינים, ג’ינג’ר, הל, מוסקט, ברוש, מנטה, הדס.
 • במערכת שלד שריר הם יקלו על כאבי מפרקים ושרירים, דלקות גידים, חבורות – סגורות וגם פתוחות! שמנים כגון: פלפל שחור, קפסיקום (פלפל חריף), מוסקט, מנטה, רוזמרין, כורכום..
 • והכי חשוב לזמננו – מערכת העצבים המרוטה שלנו. אחרי סגרי האקורדיון של בראבא.
  פותחים, סוגרים, פותחים סוגרים ומה עם פרנסה של חצי עם? ומה עם לנשום אויר? כבר עלינו על עצבי העצבים, איש של רעהו. שמירה על צלם אנוש הפכה להיות משימה מאתגרת במיוחד.
על איזה שמנים נסמוך?
הכי קל, הכי פשוט – ההדרים. אשכולית, תפוז, לימון, מנדרינה – מרוממים, משמחים, גם קצת אנטי בקטריאליים על הדרך, שמני הבחירה שלי לטיפולי מגע.
אני (מבחינתי) המצאתי שיטה:
נכון שהמטופלת שוכבת על הבטן והראש שלה מציץ מתוך הבייגלה לכיוון הרצפה? אז סחבאק הזמינה שרפרף עץ (כבר לפני שנים זה קרה), עליו מונח מבער ולתוכו מותזים שמנים אתריים על פי התאמה אישית למטופלת ותוך כדי טיפול, ישנו עוד אחד, שפוגש את האף ומגיע לנפש.
 • אם בבית יש טיפה ריב ומדון ואני מספיק מרוחקת מהעניין, אני מפעילה דפיוזר חשמלי שלתוכו טיפטפתי 5-6 טיפות של הדרים ובלי משים, האווירה משתנה לה.
 • לעניני קשב וריכוז, תלוי במטופל, תלוי בעניין, את החבר׳ה של ADD, נרצה לחזק ולהמריץ. את אלה של ה – ADHD כאשר ישנו רכיב של היפראקטיביות, נרצה להרגיע, למיין ולהשקיט גירויים והכל בנועם ובצורה לא פולשנית, הדפה (הרחה).
  באגף הזה יככבו רוזמרין, מנטה, לימון, לבנדר…
אני זוכרת שעידן בתי היתה שבה מהצבא לפעמים חולה, עייפה עד אימה, נשכבת על הפוף בסלון ונרדמת.
הייתי מתאימה לה שמנים ומכוונת אליה את הדפיוזר וטפו טפו, היתה קמה בריאה.
ואם אתם שואלים אותי איזה ערכת שמנים בסיסיים הייתי ממליצה שתהיה בכל בית?
לבנדר חובה, מנטה כנ״ל, אקליפטוס (צריך לשים לב, אקליפטוס ישנם אלפי זנים, אם כתוב על הבקבוקון אקליפטוס בלבד, רוב הסיכויים שזה דווקא אקליפטוס גלובולוס שהוא ממריץ ותוקפני ואינו מיועד לילדים! הייתי הולכת על זן רדיאטה או סמיטי העדינים יותר)
רוינטסרה מעולה ועדין לתינוקות, הדס מצוין, אורגנו שמן חזק מאד ונחוץ להתייחס אליו בזהירות הנדרשת.
אזהרה: שמנים אתריים לא מניחים בצורה בלתי מדוללת על הגוף. גורף.
דמיינו, בטיפה אחת של שמן אתרי לפעמים מתחבא צרור ענק של פרחים, דמיינו את עוצמת הפעילות, אם אתם רוצים להשתכשך באמבט ארומטי, טפטפו 7-8 טיפות מהשמנים הרצויים בתוך כפית מלח, ערבבו היטב ורק אז תוסיפו לאמבט החם. אם תמזגו ישירות לאמבט את השמנים, ההרפתקאה תסתיים בצחצוחי שמן מובחנים שצפים להם על פני המים ובכוויה על הישבן…
כל זאת נועד להבהיר: שמנים אתריים אינם תמימים, מבחינת עוצמת פעילות, הם החזקים שיש מכל חבריהם בעולם הצמחים, לכן יש לנקוט בשימוש בהם זהירות רבה! להתייעץ עם אשת מקצוע (אני למשל) וכך ליהנות מעולם ומלואו של ריחות מרפאים.
מתכון: פורמולת הרגעה לאמבט
לבנדר 3 טיפות, קמומיל רומן טיפה 1, נרולי טיפה 1, מנדרינה 3 טיפות, טפטפו את הטיפות לתוך כפית מלח, ערבבו היטב ורק אז תניחו במי האמבט, תשהו שם 20 דקות עם חלון פתוח צאו ותתנגבו מבלי להסתבן (כך שהשמנים ימשיכו את פעולתם), שתו כוס מים ולמיטה.
הלוואי שמערכת העצבים שלנו תמשיך לעמוד בפרץ אל מול כל מה שממתין לנו…
חנוכה שמח

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...

לרגל יום הסרטן הבינלאומי-מדגישים את הצורך החיוני והמיידי בהקמת מרכז אונקולוגי והמטולוגי חדש

לאור כניסתן של תרופות ביולוגיות ואימונותרפיות מאריכות חיים, חלה עלייה במספר המטופלים, חולי הסרטן, בארץ ובעולם כולו. גם במרכז הרפואי הלל יפה מדווח על גידול ניכר במספר החולים האונקולוגים וההמטו-אונקולגים. ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל המרכז הרפואי, מדגיש: "יש צורך הכרחי בהקמת מרכז אונקולוגי והמטולוגי חדש ומודרני לטיפול בחולי סרטן באזורנו". עמותת הידידים של המרכז הרפואי החלה בגיוס תרומות לטובת הנושא

קרא עוד >

סרטן צוואר הרחם מחלה שניתן למנוע

במסגרת חודש המודעות לסרטן צוואר הרחם, ד"ר לנה ונצוליס מח'ולה, מומחית ברפואת נשים וגניקולוגיה מנהלת שרות צוואר הרחם מחוז חיפה וגליל מערבי, מסבירה מהו סרטן צוואר הרחם, ומהם ארבעת הצעדים למניעת המחלה

קרא עוד >