משפחה במשפט – את מסרבת לקבל גט? יש סיכוי שתהיי בכלא

סיפורים אמיתיים מאולמות בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים בישראל
הקדמה:

גירושין על פי ההלכה היהודית נעשים בהסכמה חופשית מרצון טוב ואין לבית הדין סמכות להורות על מתן צו הקובע כי בני זוג גרושים זמ"ז כל עוד לא נעשה סידור גט כהלכה.
לא פעם אחד מבני הזוג מסרב להתגרש ואין המשמעות כי כבר בשלב זה הוא נחשב כסרבן גט אלא שעל הצד הדורש להתגרש בכל זאת שלא בהסכמת רעהו להגיש תביעה לבית הדין הרבני בה הוא יטען לקיומה של עילת גירושין וככל שיעלה בידו להוכיח את הדבר אזי בית הדין כן יכול להורות תחילה על המלצה לגירושין ובהמשך גם על חיוב בגט וכפיית גט.
החל מהמועד בו בית הדין מחייב בגט שמשמעותו שעל הצד האחר לשתף פעולה עם ההליך הוא נחשב לסרבן גט ובכך נסללת הדרך לבית הדין להטיל סנקציות שונות על מנת לגרום לצד המסרב "להתעשת" ולהסכים לסידור הגט.
בין היתר בית הדין מוסמך להורות על עיכוב יציאה מן הארץ הגבלת חשבון שלילת רישיון, כאשר הסנקציה הקשה ביותר היא מאסר בפועל.
ברגיל נהגו בתי הדין להורות על מאסר של גברים סרבני גט משאין האישה יכולה להינשא לאחר להבדל מהגברים שיכולים בחתימת מאה רבנים והגם שהדבר לא שכיח לקבל היתר נישואין לאחרת למרות שעודם נשואים.

והנה הסיפור של השבוע:

חייהם של יורם ודינה בני זוג שנישאו בשנת 2000 הורים לשתי בנות, עלו על שרטון עוד מלפני 15 שנים ומאחר וכלו כל הקיצים מלאחות את הקרע בין השניים הגיש יורם בשנת 2018 תביעה לגירושין בבית הדין הרבני לא לפני שנסתיימו הליכים בין השניים בעניין הרכוש ומשמורת הקטינות בבית המשפט לענייני משפחה שם אגב זכה יורם במשמורת על הקטינות.

דינה משום מה בחרה לאורך כל הדרך "לצפצף" על הערכאות המשפטיות כך היא לא התייצבה לדיונים בבית המשפט למשפחה וגם לא בבית הדין הרבני אליו הגיעה אך ורק בצווי הבאה אך יחד עם זאת בתוך אולם הדיונים היא סירבה באופן מזלזל לענות לשאלות הדיינים ומילאה את פיה מים, ובהמשך נאלצה להגיע לדיונים לאחר שהפקידה ערבות כספית ובמענה אחד ויחיד שהיה בפיה טענה שאינה מוכנה להתגרש בשום פנים ואופן וכי היא מבקשת "שלום בית".

בית הדין לא השתכנע בטענה לשלום בית שהייתה מן הפה אל החוץ ללא רצון אמיתי בעוד היה בולט כי דינה מתעבת את בעלה ועל כן בית הדין כן הורה בסופו של דבר כן על חיובה לקבל את הגט מבעלה "האהוב".

דינה התמידה בסירובה ועל כן בית הדין כן הטיל סנקציות שונות כאמור לעיל אך הכל העלה חרס והיא בשלה – לא מוכנה להתגרש.
דינה החלה שוב להיעדר מהדיונים ובית הדין נאלץ להוציא נגדה צו הבאה והבהיר בפניה כי סירובה לקבל גט פוגע קשות ביורם המבקש להתחיל בחיים חדשים דברים שעלו בבירור על יד פסיכולוג שטיפל בבני הזוג שסבר כי סירובה להתגרש בא כנקמה ולא מתוך אהבה.

כל ניסיונות בית הדין לגייס גורמים טיפוליים שונים כדי שהיא תירתם לתהליך בדרכי נועם כשלו ודינה פשיטא גמרה אומר ויהי מה גט לא יהיה.
לאחר שסבלנותו של בית הדין פקעה הוגשה בקשה לאישור של נשיא בית הדין הגדול הגאון הרב דוד לאו להוציא כנגד דינה פקודת מאסר על פי החוק לכפיית הגט, ולא לפני מאמצים רבים גם בבית הדין הרבני הגדול לשכנע את דינה שעלו אף הם בתוהו נאלץ בית הדין הגדול לאשר את הוצאת פקודת המאסר כנגד דינה הסרבנית.
כאן החלה דינה במשחק חדש של בריחה כאחרונת העבריינים דבר שהביא לשימוש בחוקר פרטי באמצעות האגף לעגינות אשר כן איתר אותה בסופו של יום בעודה בורחת דרך סמטאות צרות ועשתה הכל בכדי למנוע תפיסתה בפועל.

בסופו של יום שבה דינה אל ביתה אך נעלה את עצמה בתוכו ובשל סירובה לפתוח את הדלת למשטרה הדלת נפרצה והיא מצאה את עצמה באזיקים מובלת לאחר "כבוד" אל בין כותלי הכלא ממנו ניסתה לחמוק וזאת למרות שהוצע לה במעמד המעצר כי תסכים לסידור הגט בכדי לשחררה והיא סרבה לכך נחרצות.

וכך סיכם את האירוע מנהל בתי הדין הרבניים הרב אלי בן דהן:
"בית הדין עשה כל מאמץ שלא לעשות שימוש בכלים העומדים לרשותו על מנת לאכוף על האישה את החלטות בית הדין. לצערנו האישה סירבה לשתף פעולה והתעקשה לכלוא את בעלה במערכת נישואין על הנייר בלבד. אני תקווה שבימים הקרובים תבין האישה את מצבה ותיאות לקבל את גיטה".


עו"ד המאם חליחל

המאם חליחל – עו"ד נוטריון ומגשר | יועץ משפטי בנעמת מאז 1995 | משרד עורכי דין פינגרהוט, חליחל ושות’ – הנדיב 31 זכרון יעקב | www.hamam-law.co.il

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...