משפחה במשפט – התנשקת עם ידיד? לא חייבת להתגרש!

סיפורים אמיתיים מאולמות בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים בישראל
הקדמה:

בתיקים רבים הנפתחים בבתי הדין הרבני לגירושין הן ע"י האישה והן ע"י הבעל ודווקא בשאלה הקריטית ביותר, עונה הצד המבקש להתגרש (בתביעתו על גבי הטופס הסטנדרטי בדרך כלל אותו הוא מקבל ממזכירות בית הדין) לשאלה "מהי עילת הגירושין?" בתשובה הכי כנה שיש לו והיא "לא מסתדרים". רבים סבורים כי די בטענה זו כדי להביא לגירושין אך אין כך הם פני הדברים.

על מנת להתגרש חייב הצד המבקש זאת להוכיח בפני בית הדין כי קיימת עילת גירושין על פי ההלכה היהודית ולא כראות עיניו הוא.
מבין העילות הנפוצות היא עילת הבגידה או בשמה הידוע ניאוף אך ישנן עוד עילות כמובן כמו אישה מורדת או מעשה כיעור שיש בהן כדי להביא לחיוב בגט במקרים המתאימים.

באופן כללי ניתן לומר כי ישנן עילות אובייקטיביות כאלה שלא בשליטת אחד הצדדים כמו מחלת נפש או אימפוטנציה, וישנן עילות סובייקטיביות התלויות בהתנהגות אחד הצדדים כמו אלימות, בגידה, התמכרות לסמים ואלכוהול וכיוצ"ב.

והנה המקרה המעניין של השבוע:

יוסי ואסנת בני זוג ירושלמים חיו להם במשך שנים רבות באורח חיים חילוני למדי שכלל בילויים עד השעות הקטנות של הלילה עם חברים רבים, שתית אלכוהול וריקודים חושניים עם אחרים והכל באהבה והבנה.

לימים גילתה אסנת כי הריקוד המושחת שהיה ליוסי עם הבייביסיטר של בנם הפעוט באחת הלילות בה הם שבו שיכורים אל ביתם, לא היה בשל השפעת האלכוהול אלא בשל העובדה כי השניים נהגו לקיים יחסים בסתר בזמן שאסנת נרדמה מעייפות.

אוסנת ההמומה שגילתה את דבר הבגידה במפתיע החליטה להבליג ולתת ליוסי הזדמנות להטיב את דרכו בשל הסבריו כביכול שחשב "לתומו" כי אין הדבר מפריע לה בשל אורח חייהם הפתוח.

לימים דווקא יוסי מתחיל לחשוד באסנת, כאשר במקביל הוא כבר החליט בשיתוף הבייביסיטר "שלו" כי הגיעה העת לסיים הקשר עם אשתו, אך הוא חשש מהכתובה עליה הוא חתם בסכום עתק ועל כן דאג לעקוב אחריה בלילות כשלא היה עמה בתקווה כי יתפוס אותה על חם.

והנה זה קורה יוסי מקבל מהחוקר הפרטי היקר ששכר תמונות של אסנת מתנשקת עם חבר משותף אצלו היא אף לנה באותו הלילה כאשר בדירה נוכח אף חבר נוסף .

יוסי אץ רץ ומגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני בירושלים בטענה כי אסנת נואפת או לכל הפחות עשתה מעשה כיעור.
אסנת אשר ביקשה שלום בית והתנגדה לגירושין תיארה בפני בית הדין את אורח החיים הפתוח והליברלי בו חיו הצדדים לרבות העובדה כי הם אירחו או התארחו אצל חברים ומכרים, חיבקו והתקרבו ללא מורא ובאופן גלוי אך זאת ללא כוונה מינית ואילו דווקא יוסי הוא זה שבגד בה והיא מחלה לו למען מניעת פירוק התא המשפחתי.

אסנת הודתה בבית הדין בלי בושה כ אכן התנשקה עם אותו "גבר" שלנה בביתו, אך היא טענה כי המדובר בידיד הומו ושהנשיקה הייתה נעדרת כל תשוקה מינית וכי הגבר האחר הוא קרוב משפחה, וכי לא היו כל יחסי מין בינה לבין מי מהם.

בית הדין הרבני האזורי בירושלים להפתעתו של יוסי דחה את תביעתו וכך גם ערעור שלו בבית הדין הרבני הגדול, שם תהו הדיינים על יוסי שלא הוטרד בעבר מ"חוסר הצניעות" של אוסנת או מקשריה עם גברים אחרים, ולמעשה הוא עושה שימוש ציני בלינה שלה באותו בית כאמתלא להשגת מבוקשו ללא עילה, זאת בחוסר תום לב מצידו לאור הבגידה שלו דווקא בה.

בית הדין הדגיש כי לא הוכחה הטענה כי אוסנת בגדה בבעלה מחד ("מכחול בשפופרת") ומאידך הגם שהתנהגותה של אסנת אינה מקובלת על פי ההלכה, הרי הדבר היה נפוץ ומקובל בין בני הזוג ואורח חייהם החילוני ומשכך אין לחייבה בגט ובוודאי שאינה מפסידה את כתובתה.
משכך באם יוסי יבחר להתגרש בכל זאת, הוא יצטרך לשלם לאוסנת את מלוא הכתובה בסך חצי מיליון ₪, דבר שיגרום צער רב לבייביסטר האהובה.

אזהרה-למען הסר ספק, אין באמור בכתבה זו כדי להתיר נשיקות עם אחרים בזמן נישואין…


עו"ד המאם חליחל

המאם חליחל – עו"ד נוטריון ומגשר | יועץ משפטי בנעמת מאז 1995 | משרד עורכי דין פינגרהוט, חליחל ושות’ – הנדיב 31 זכרון יעקב | www.hamam-law.co.il

נשיקה שבורה

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...