משפחה במשפט – "בא לו שתעשה לו נעים" – ישלם 322,000 ₪

סיפורים אמיתיים מאולמות בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים בישראל
הקדמה:

מדי יום ביומו אנו שומעים בחדשות לצערנו על עוד מקרה של הטרדה מינית ודומה כי כבר לא נופתע למשמע שמו של החשוד הבא וזאת בדרגים הגבוהים במדינה, וה מכבר היה אנשי משטרה אנשי צבא, נשיא מדינה ואף שופט מחוזי.
הבעיה המרכזית בעבירה של הטרדה מינית היא שהגבול בין חיזור לגיטימי וטבעי לבין הטרדה מינית הוא דק מאד, ולא תמיד ניתן להבחין בבירור בין שני קצוות אלו.
הטרדה מינית לפי הגדרת החוק היא בעיקר הצעות או התייחסויות חוזרות המופנות לאדם, המתמקדות במיניותו, כאשר אותו אדם הראה למטריד כי אינו מעונין בהתייחסויות האמורות. יחד עם זאת במקום בו המטריד הוא ממונה בצורה כזו או אחרת על המוטרד אין צורך אף בהתנגדות ועצם האמירה מהווה הטרדה כלשעצמה.
אגב כך כיום החוק הורחב גם למה שנקרא "שיימינג" ברשתות החברתיות ככל שמתפרסמת תמונה או הקלטה בעלת אופי מיני המשפילה את המצולם וכדאי לנפגעים לגשת למשטרה וגם לתבוע את נזקיהם כדי לעצור תופעה נבזית זו.
הטרדה מינית היא גם עבירה פלילית וגם עבירת משמעת ככל שהמדובר בעובדי ציבור, אך בנוסף היא נחשבת לעוולה אזרחית בעלת תוצאות כספיות בסכום לא מובטל.
החוק כיום הגדיל את הפיצוי למקרה של הטרדה אף ללא הוכחת נזק לסך של 120,000 ₪ כאשר נקבע כי ניתן לחייב פיצויים בגין כל מקרה ומקרה שקרה בפועל בנפרד.
לצורך הדיוק יובהר כי מגע פיסי מלבד האמירות המיניות למעשה מהווה עבירה פלילית נוספת וחמורה יותר שנקראת "מעשים מגונים" והעונש לפחות בפן הפלילי הינו חמור בהרבה מזה של הטרדה מינית המתבטאת בדרך כלל במלים בלבד למרות שהיא בפני עצמה מהווה מעשה נתעב וחמור ללא ספק.

והנה הסיפור של השבוע:

יאנה עולה חדשה מקזחסטן בת 40 שעלתה לארץ לפני 13 שנים, שם היא חוותה בילדותה אונס מזעזע בעודה בת 6 ושוב פעם בהיותה בת 11, אך היא התגברה על הטראומה שחוותה, התחתנה ומצאה עבודה כתופרת אצל משה בן השישים במתפרה בחיפה אך עד מהרה התפטרה והגישה כנגדו תביעה בבית הדין לעבודה.

יאנה סיפרה בתביעתה כי סמוך לאחר תחילת עבודתה משה החל מתקרב אליה, חיזר אחריה ובאחת ההזדמנויות הסיע אותה הביתה, הוא עצר בדרך וביקש כי תבצע בו מין אוראלי בעוד הוא מחזיק בראשה ומקרבו למכנסיו ואומר לה " בא לי שתעשי לי נעים "… והיא עשתה. אקט זה חזר על עצמו מספר פעמים בהמשך גם במקום העבודה.
משה טען להגנתו כי היחסים נעשו בהסכמה ואף ציין כי הכל התחיל לאחר שיאנה גרמה לנזק במהלך העבודה ולאחר שביקשה סליחה היא החלה לנשק אותו כמחווה על כך שסלח לה ואף מרצונה ביצעה בו מין אוראלי והוא "המסכן" לא יכל להתנגד.

בית הדין בחיפה פסק ליאנה סך של 75000 ₪ בלבד פיצוי בגין נזקיה לאחר שקבע כי אכן היה במעשיו של משה משום הטרדה מינית וזאת אף באם יינתן אמון בגרסתו שיאנה היא זו שלטענתו "התחילה" איתו היות ולמעשה הוא מודה כי עשתה כן מתוך מצוקה שלה ורצון שיסלח לה ורק בגלל המעמד שלו כבוס שלה ומחשש שתאבד את מקום עבודתה.
יאנה ערערה על סכום הפיצוי אשר לטענתה מתעלם מחוות דעת פסיכיאטר שקבע כי היא סובלת מ 30% נכות נפשית בגלל החמרת מצבה הנפשי.

בית הדין לערעורים קיבל את הערעור וקבע כי "התובעת הפכה בתקופת עבודתה אצל הנתבע, ככלי לסיפוקו המיני. לנתבע היה אולי נוח לפרש את העובדה שנעדרה יכולת התנגדות למעשיו, כהסכמה ואף רצון למגע המיני עימו, אך באותה נשימה אישר שהקפיד שהמגע המיני עם התובעת יתמצה בסיפוקו האישי".

בית הדין הארצי קבע כי מגיע ליאנה פיצוי בגין עוגמת נפש כאב וסבל בסך של 100,000 ₪ ובנוסף 146,000 ₪ הפסדי שכר בעתיד, 56,000 ₪ הפסדי שכר בעבר ו- 20,000 ₪ הוצאות משפט ובסך הכל 322,000 ₪ אותם יצטרך משה לשלם ליאנה.

סוף דבר – למשה היה מאד "נעים" מה שעשתה לו יאנה, ועכשיו ממש לא נעים לו.

 


עו"ד המאם חליחל

המאם חליחל – עו"ד נוטריון ומגשר | יועץ משפטי בנעמת מאז 1995 | משרד עורכי דין פינגרהוט, חליחל ושות’ – הנדיב 31 זכרון יעקב | www.hamam-law.co.il

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...