העתיד כבר כאן – ניצחון הרוח והאמונה על החומר

במשך כל שנות קיומה של מדינת ישראל למודת הקרבות, קמו מפקדים וחיילים רבים שנתנו את כל מה שיש להם עבור קדושת ערכיהם 23,816 זהו מניינם של חללי מערכות ישראל (ב-28/4/20 יום הזיכרון השנתי) אלו שמסרו נפשם כדי שהמשימה אותה קבלו ממפקדיהם תתבצע, כדי שהיעד יושג.

אלפי הקצינים החיילים וכוחות הביטחון הסתערו מול אש אויב כנגד כל הסיכויים והפגינו אומץ לב שאפשר להגיע אליו רק מתוך שליחות ומסירות, אמונה בצדקת הדרך ובקוד אתי ערכי מוסרי ברור המשמש מצפן אנושי עליון.
רס"ן רועי קליין ז"ל, זינק על רימון כדי להציל חיילים אחרים.

רועי היה אחד מגיבורי מלחמת לבנון השנייה שסיפורו מספר את ההקרבה הנעלית ביותר שאפשר לדמיין ב-26 ביולי 2006 נפל קליין בקרב עם עוד שבעה מחבריו כאשר זינק על רימון כדי להציל את חייליו. הוא עשה זאת תוך כדי קריאת "שמע ישראל ה’ אלוקינו ה’ אחד".

חייליו מספרים שכשראה את הרימון מתגלגל לעבר הכוח עליו פיקד, עשה את המעשה מתוך הכרה והבנה מלאה של ההשלכות עליו ועל בני משפחתו. אחרי מותו הוענק לו עיטור העוז. מספרים עליו שמעבר לכך שהיה צנוע והדגיש כל העת את חשיבותם של הערכים והנורמות בקוד המנהיגותי ובדוגמה האישית, הוא היה לוחם אמיץ ללא חת ונקבר בהר הרצל ביום הולדתו.

עצת הזהב השבועית
הערכים והנורמות הם עקרונות בסיסיים שעל פיהם אנחנו קובעים את כללי ההתנהגות שלנו, הם אלו שיקבעו את עדיפותה של התנהגות או תגובה אחת על פני אחרות בשלל מצבים נתונים.
הקוד הערכי שואב את כוחו לכוון אותנו בדרך הנכונה מתוך הסכמה, הדגשה והתניה רגשית חזקה ורציפה מצד הקבוצה החברתית והקהילה שלנו שאליה אנו משתייכים ובה אנחנו גדלים.

הערכים מבטאים ומעבירים מדור לדור את המורשת ואת תפיסת העולם והציפיות של הקבוצה ושל חבריה. הערכים בקבוצה ההומוגנית נוטים להיות דומים לכלל החברים למרות שאינם מופנמים ומיושמים בהכרח באופן זהה. ככל שהאדם מתחבר יותר לערכים מסוימים במטען אמוציונאלי ממשי, עולה המוטיבציה שלי לעמול להשקיע ולהילחם על שמירתם ועל הגשמתם.
בהעדר הזדהות מקור אנרגיה רגש ומשמעות, קטנים סיכוייהם של הערכים להיות ממומשים במלואם מהכוח אל הפועל והם נשארים עקרים ולא ממומשים.

ערכים רוחניים וחברתיים שאנחנו מאמצים רגשית בכל ליבנו, עשויים לקבוע את התנהגותנו גם מול שיקולים אובייקטיביים ופיזיים רביי עוצמה. ערכים מתווים את הקיום שלנו בכל היבט אפשרי ולמעשה העולם שבו אנו חיים הוא תוצר ישיר של תפיסותינו הערכיות והאידיולוגיות.

השראת השכינה הנסתרת
חג החנוכה מסמל את כוחו הסגולי העילאי של העם היהודי מאז ומעולם, את העובדה שגם כאשר אין מקדש ואין מלכות ונראה לכאורה כאילו השכינה הסתלקה לחלוטין – עדיין ישנו אור גנוז בנסתר, עדיין קיים פח שמן החתום בחותמו של בורא עולם שאותו אי אפשר לטמא והוא זמין לעד.

את מקום הודאות תופסת הרוחניות והאמונה שמקורם בעומק הנשמה. האמונה היא זו שיוצרת את התחושה שצריך האדם לחוש באופן יומיומי, שהוא עומד כל הזמן מול בורא העולם, שומע אותו מרגיש ומתייחס אף כאשר תשובותיו אינן תמיד גלויות.

גם אם איננו רואים כי תפילותינו משפיעות, אנו עדיין ממשיכים להתפלל מתוך אמונה גמורה שיש למעשינו השפעה נסתרת. זוהי הידיעה הוודאית הממלאת את הנפש.

חג החנוכה מדגיש איפוא את האור הפנימי העצום שלנו הממלא והמייחד אותנו משאר העמים.

בחנוכה נחגוג את ניצחון האור על החושך, הרוח על החומר, הטוהר על הטומאה והטוב על הרע. ניצחון של קומץ חשמונאים על צבא יווני גדול חזק ומאומן הכרעה בכוח האור הפנימי האמונה והחכמה העילאית שמעל הטבע.

כך הצליחו אבותינו לפני 2000 שנה וכך תצליחו גם אתם.
חג חנוכה מאור שמח וממלא

חיים ליפא, כותב הטור על עתידנות ותעסוקת עתיד, מייסד ומפתח מודל ה-GPS האנושי לשדרוג הפוטנציאל האין סופי של המוח.

שיתוף ב-

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב vk
שיתוף ב reddit
שיתוף ב tumblr
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך גם ...